Ako vybrať odrážadlo pre Vaše dieťa

Čo je to odrážadlo

Odrážadlo je malý bicykel bez pedálov určený hlavne pre deti od 2 rokov. Je to ideálny spôsob, ako naučiť dieťa koordinovať pohyby, riadiť dvojkolesový prostriedok, naučiť sa odhadnúť vzdialenosti, včas brzdiť a naučiť sa stabilite na dvoch kolesách.

Vďaka odrážadlu je dieťa schopné naučiť sa základom bicyklovania zábavnou formou, ktorá je mu prirodzená. Pretože dieťa vo veku okolo 2-3 rokov sa len nedávno naučilo chodiť a vnímať svet na dvoch nohách, ešte sa len učí koordinovať a udržiavať rovnováhu aj v náročnejších podmienkach. Preto je pre dieťa vhodnejšie mať pri prvých krokoch na dvoch kolesách pevný kontakt so zemou, vďaka čomu má dieťa pocit istoty a ľahšie sa učí. Odrážadlo má v porovnaní s bicyklom výhodu v nižšej hmotnosti, čo je pre dieťa, ale aj rodiča oveľa pohodlnejšie pre manipuláciu a dieťa nemusí bojovať s hmotnosťou malého bicykla s pedálmi a pomocnými kolieskami, ktoré sú väčšinou na obtiaž než na úžitok.

Dieťa chce všetko hneď a teraz, na bicykli sa musí najprv posadiť, často je to boj s pedálmi, lebo väčšinou nie sú v pozícii, v akej by ich chcelo mať.  Konečne je všetko tak ako má byť a dieťa sa chce rozbehnúť, odráža sa nohami, aby si pomohlo pri rozbehu, pretože prevody bicykla sú ešte pre dieťa ťažké na rozhýbanie sa z miesta,  kde okrem svojej hmotnosti musí pohnúť aj váhou bicykla.

Pri odrážadle ale takéto problémy nie sú. Dieťa ho vezme do rúk a vďaka nízkej hmotnosti si ho postaví aj bez pomoci. Drží riadidlá a intuitívne sa začne okamžite hýbať žiadaným smerom, časom si začne na odrážadlo sadať a čoskoro bude jazdiť vďaka zotrvačnosti a získaným skúsenostiam s nohami vo vzduchu, pričom bude krásne udržiavať rovnováhu a vyberať zákruty.

Na čo sa zamerať pri výbere odrážadla ?

Základné otázky, ktoré by ste si mali zodpovedať pred kúpou správneho odrážadlá sú:

Aký je vek dieťaťa ?

Kde bude dieťa využívať odrážadlo najčastejšie ?

Aký typ rámu je vhodný z hľadiska materiálu ?

Aké kolesá sú vhodné ?

Odrážadlo bez brzdy, s prednou brzdou alebo so zadnou brzdou ?

Hmotnosť odrážadla ?

Bezpečnosť odrážadla ?

Čo je potrebné ešte zabezpečiť pre čo najlepší a hlavne bezpečný pôžitok dieťaťa z jazdy na odrážadle ?

Vek dieťaťa

Vek dieťaťa a jeho vyspelosť v značnej miere ovplyvní typ vhodného odrážadla, medzi najvýraznejšie prvky na odrážadle patrí to, či má brzdu a ak áno, tak či je predná alebo zadná. Pre dieťa vo veku okolo 2 rokov je veľmi zložité pochopiť súvislosť pre používanie ručnej brzdy na ovládanie rýchlosti odrážadla. Taktiež aj veľkosť ruky neumožňuje jej bezpečné používanie, pretože dieťa nemusí dosiahnuť na páčku brzdy bez toho, aby pustilo riadidlá ani silu na stlačenie brzdovej páčky. Dieťa v nižšom veku využíva intuitívne na brzdenie nohy a teda brzdy môžu byť v prípade pádu považované skôr za nebezpečný prvok na odrážadle.

Základný všeobecný prehľad pre výber je:

2-3 roky odrážadlo bez bŕzd

3-4 roky odrážadlo s prednou brzdou

4 a viac odrážadlo so zadnou brzdou

Samozrejme je to zovšeobecnený prehľad a to, či zabezpečíte pre dieťa odrážadlo s brzdou alebo bez nej musíte zvážiť individuálne.

Otázka prostredia, kde sa bude dieťa najčastejšie voziť

Sú základné dva typy. Odrážadlo do interiéru a do exteriéru. Všeobecne však platí pravidlo, že odrážadlo určené pre exteriér je možné používať aj vo vnútri, ale opačne sa to neodporúča.

Interiérové odrážadlá

Sú ľahšie, pretože ich konštrukciu tvorí prevažne plast a taktiež nedosahujú dostatočné pohodlie, ktoré je potrebné pre lepší pôžitok z jazdy hlavne na dlhších prechádzkach v exteriéri a nerovnom povrchu. Tieto odrážadlá často majú pevné gumené kolesá, ktoré sa nefúkajú. Nábytok je pri domácich pretekoch trochu viac chránený ako pri pevnejšej konštrukcii exteriérových odrážadiel.

Exteriérové odrážadlá

Ich konštrukcia je trochu mohutnejšia, odolnejšia a ťažšia. Kolesá sú zmenšeninou kolies bicykla. Je potrebné sa o ne starať, pravidelne kontrolovať a v prípade nízkeho tlaku dofúkať, čo môže byť pre dieťa veľkým dobrodružstvom.

Konštrukcia odrážadla

Medzi najpoužívanejšie materiály patria plast, kov, hliník, drevo, prípadne špeciálne materiály ako je karbón. Dieťa na veci nedáva veľký pozor, preto je vhodnejšie sa dopredu zmieriť, že odrážadlo bude často krát ležať pohodené a oškrabané.

K základným prvkom patrí:

Rám

Ten má byť vybraný podľa účelu použitia v exteriéri alebo interiéri. Má mať vhodnú výšku, tvar a hmotnosť, aby s ním vedelo dieťa ľahko manipulovať, zosadať z neho a prípadne si ho niekam odtlačiť.

Sedadlo

Nastaviteľná výška sedadla je veľmi dôležitá hlavne preto, aby dieťa pri používaní malo plný kontakt so zemou s mierne pokrčenými kolenami. POZOR, je nedostatočné, ak dieťa na zem dosiahne len špičkami nôh.

Kolesá

Plné gumené kolesá alebo klasické nafukovacie ako na bicykli. Gumené kolesá sú vhodné hlavne do interiéru, prípadne tam, kde nie je nerovný povrch z dôvodu ich zníženej schopnosti tlmiť nerovnosti terénu a tým prenášať tieto vibrácie do rúk dieťaťa. Nafukovacie kolesá sú vhodné do exteriéru práve preto, že majú lepšiu priľnavosť k povrchu, lepšie tlmia nerovnosti terénu a vďaka lepšiemu dezénu je jazda bezpečnejšia.

Riadidlá

Sú primerané veku, môžu obsahovať ochranné štíty pre ruky, brzdové páčky, prípadne na ne môže byť umiestnená doplnková výbava, vďaka čomu si dieťa svoje odrážadlo zamiluje. Táto výbava môže obsahovať zvonček, košík pre drobnosti alebo baterku na večerné prechádzky. Stred môže byť ošetrený ochrannou penou alebo návlekom, ktorý ochráni dieťa od priameho kontaktu v prípade pádu s tvrdými časťami riadidiel.

(Viac doplnkov z daného typu si môžete pozrieť po kliknutí na obrázok.)

Brzdy

Ako sme spomínali vyššie, odrážadlá pre najmenších brzdy často ani nemajú z dôvodu ich nepoužívania samotným dieťaťom. Pre staršie deti je odrážadlo vybavené brzdou, buď prednou alebo zadnou. Zadná brzda je pre starších a skúsenejších, pretože dokážu na odrážadle dosahovať oveľa vyššie rýchlosti a v takomto prípade je použitie prednej brzdy nebezpečné.

Hmotnosť

Hmotnosť odrážadla sa zvyčajne pohybuje od približne 2 kg (plastové) až po 5 kg (kvalitné kovové odrážadlá). Najčastejšia hmotnosť je okolo 4 kg.

Bezpečnosť

Pre Vás ako rodiča je otázka bezpečnosti jedna z prioritných. Pri kúpe si vždy skontrolujte, či je dané odrážadlo certifikované a spĺňa požadované normy. Odrážadlá, ktoré nemajú certifikát môžu ohroziť bezpečnosť jazdy tých najmenších.

Doplnkové vybavenie

K doplnkovému vybaveniu zaraďujeme všetko, čo pri kúpe odrážadla nenájdete a nie je nevyhnutnou súčasťou pre bezpečné používanie odrážadla.

(Viac doplnkov z daného typu si môžete pozrieť po kliknutí na obrázok.)

Nami odporúčané doplnky

Vlajka umiestnená na zadnej časti odrážadla. Je to veľmi užitočné v prípade, ak sa nachádzate na miestach s vyšším počtom osôb, a aby ste Vaše dieťa mali stále pod dohľadom, budete krásne vidieť vztýčenú vlajku ako sa pohybuje v dave.


Zvonček, ktorý deti veľmi rady používajú, obzvlášť ak vedia, kedy ho použiť.


Základnou výbavou začínajúceho cyklistu na odrážadle alebo skúseného cyklistu na bicykli je prilba. Preto je veľmi vhodný okamih naučiť dieťa používať prilbu vždy, keď chce ísť na dve kolesá.


Veľmi vhodným doplnkom sú chrániče alebo minimálne rukavice, ktoré ochránia dlane dieťaťa od nepríjemných škrabancov a poranení v prípade pádu.


Hlavne pre milovníkov letných večerných prechádzok je vhodné dať dieťaťu reflexné prvky v podobe vesty alebo použitím svetiel zadných ako aj predných, dieťa bude mať lepší zážitok, vy ho budete stále bezpečne vidieť, čo zaručuje aj to, že ho uvidia iní a minimalizujete tak riziko zrážky, napr. s iným pretekárom na odrážadle.


Veríme, že Vám tento článok pomohol lepšie sa zorientovať vo svete odrážadiel a teraz budete vedieť vybrať vhodnejší typ pre Vaše dieťa. Ak máte nejaké tipy alebo Vám niečo v tomto článku chýbalo, budeme radi, ak nám zanecháte odkaz v podobe komentáru, prípadne použitím kontaktného formulára alebo sociálnych sietí.

Ak Vám tento článok niečo dal, poteší nás, ak sa o ňom podelíte so známymi na sociálnych sieťach a pomôžete im tiež sa zorientovať v neprebernom množstve informácií.

Želáme Vám a Vašim deťom veľa príjemných chvíľ na dvoch kolesách.

Pozrieť ponuku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *